სალიზინგო კომპანია ალიანს ჯგუფ ლიზინგმა მონაწილეობა მიიღო 11 მაისს გამართულ კონფერენციაში რომელიც დაეთმო მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსების ბარიერების მოხსნის საკითხების განხილვას. "ალიანს ჯგუფი ლიზინგის" აღმასრულებელმა დირექტორმა აიეტ კუკავამ მონაწილეობა მიიღო მცირე და საშუალო ბიზნესის კონფერენციაზე. იგი სიტყვით წარსდგა თემით "მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსება საქართველოში". ,,ფინანსური პროდუქტები და მცირე და საშუალო ბიზნესის აქტივების მაქსიმალურად გაზრდა ".
კონფერენცია საქართველოს საჯარო და კერძო სექტორის მხარდაჭერისა და აქტიური მონაწილეობით ჩატარდა. აღნიშნული ღონისძიება მიზნად ისახავდა საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესის ზრდას, მცირე და საშუალო ბიზნესის ზრდის ბარიერების მოხსნას; ფინანსების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას, ახალი ფინანსური პროდუქტებისა და მომსახურების განვითარებას, ფინანსური ინფრასტრუქტურისა და საკონტრაქტო აღსრულების ჩარჩოების გამარტივებას და კრედიტორთა რისკების შესამცირებლად - მცირე და საშუალო ბიზნესის და კრედიტების უფრო მიმზიდველი, ხელმისაწვდომი პლატფორმის შექმნას.
ღონისძიება ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გიორგი ჩერქეზიშვილმა, საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის (WBG) რეგიონალური მენეჯერმა, ვაშინგტონის საერთაშორისო სავაჭრო კორპორაციამ (WBG), და საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ, მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს.
აიეტ კუკავამ საქართველოს სალიზინგო ბაზარი მიმოიხილა, ასევე აღწერა გამოწვევები და შესაძლო გადაწყვეტილების გზები. ხაზი გაუსვა მცირე და საშუალო საწარმოებისათვის ლიზინგისა და ფაქტორინგის მნიშვნელობას განვითარებას.

Alliance Group Leasing took part in SME conference “Removing Barriers to SME Finance in Georgia” in Tbilisi on May 11. Mr. Aieti Kukava, CEO of Alliance Group Leasing participated as a speaker on the second session of the conference titled Boosting SME finance by diversifying financial products and maximizing the value of SME assets”.
The conference was organized at the support and with active participation from the public and private sector of Georgia and aims to contribute to the discussion on SME growth in Georgia by (i) removing barriers to SME growth; (ii) improving access to finance and developing new financial products and services; and 9iii) streamlining financial infrastructure and contract enforcement framework to reduce creditors risks and make SME lending more attractive, affordable and better tailored to the needs of SMEs.
Mamuka Bakhtadze, Minister of Finance of Georgia, Mercy Tembon, Country Director, South Caucasus, World Bank, Giorgi Cherkezishvili, Deputy Minister of economy and Sustainable Development and Jan Van Bilsen, regional manager, International Finance Corporation, WBG, made the opening speeches at the conference.
In his presentation “Practices and Challenges in expanding leasing and factoring financing in Georgia” Aieti Kukava reviewed the Georgian leasing and factoring market, described the challenges and possible solutions, and underlined the key importance of leasing and factoring of being a locomotive for the SMEs to develop.